16 Ocak 2017 Pazartesi

Öner Döşer 2017 Ekonomi ve Piyasalar

Öner Döşer 2017 - 2018 Türkiye ve Dünya Ekonomi Yorumları

12 Ocak’ta gerçekleşecek dolunay civarındaki gezegen konumları, NYSE astroloji haritası üzerindeki etkileşimler piyasada dalgalanma işaretçisi. Dolunayın Jüpiter-Uranüs karşıtlığıyla birlikte oluşturduğu öncü Büyük Kare, NYSE haritasının Ay-Satürn-Jüpiter-Neptün gezegenlerini tetiklemektedir. Transit Mars, NYSE haritasının 2. Evinde 18 derece Başak burcunda yerleşmiş olan Mars’ın tam karşısına izdüşmektedir. 2017 yılının ilk ekonomik stresini bu dolunay civarında yaşayabiliriz.

6 Şubat’ta finans gezegeni Jüpiter Terazi burcunda gerilemeye başlıyor. Bu gerileme, finansal konularda risk almaktan imtina edilmesine, piyasanın heves ve coşkusunun düşmesine, geri adımlara işaret etmektedir. Bu gerilemenin etkisini göstermeye başlayacağı 11 Şubat tarihinde Kova burcunda gerçekleşecek Ay tutulması, piyasada hızlı bir düşüşe işaret edebilir. 26 Şubat’taki Güneş tutulmasına doğru fiyatlar tekrar yükselişe geçse de, tutulmaya yakın zamandaki gezegen konumları ayın sonlarında tekrar düşüş yönünde işaretler veriyor. Dolayısıyla Şubat sonuna kalmadan, tutulmadan bir hafta kadar önce kar realizasyonuna gidilebilir ve bundan sonrasında piyasada büyük risklere girilmeyebilir. 26 Şubat civarındaki tarihlerde altın fiyatlarında bir kısım yükseliş olabilir. Şubat ayından itibaren finans açısından şartların değişkenlik göstereceği, geri adımların, spekülasyonların aktif olacağı dört buçuk aylık sürece giriyoruz.

4 Mart’ta başlayacak Venüs gerilemesi, piyasalarda gerileme işaretçisi olan bir diğer önemli gösterge. Zodyak’taki turunda pentagram çizen Venüs, 8 yıllık döngülerle Zodyak’ın aynı derecesine geliyor. Bu yıl gerilemesine 4 Mart’ta başlayacak olan Venüs’ün 8 yıl evvel 7 Mart 2009 tarihinde gerilemeye başladığı dereceye yakın bir yerde bulunacak olması, Mart 2009’dakine benzer bir şekilde piyasalarda dalgalanma işaretçisi olarak görülebilir. Bu noktada yatırımcıya, geri dönüp 2009 Mart ayını incelemesini tavsiye edebiliriz.


11 Nisan tarihindeki dolunay için hazırlanmış astroloji haritasındaki gezegen yerleşimleri bu tarih civarında had safhada dalgalanma işaretçisi olarak görülebilir. Nisan ayında Merkür Boğa burcunda, Venüs Balık burcunda, Jüpiter Terazi burcunda, Satürn Yay burcunda olmak üzere toplam dört gezegenin geri harekette olması, bu gezegenlerin ekonomiyle ilişkili göstergeler olması, Nisan ayının ilk yarısının hayli zorlu geçeceğini düşündürmektedir. 11 Nisan’daki dolunayı takip eden günlerde dip noktasından tekrar alım yapılabilir, zira Nisan ayının ikinci yarısındaki gezegen konumlarına bakarsak, piyasalarda toparlanma ve tekrar yükseliş trendine girilmesi ihtimali güçlü gözükmektedir.

9 Mayıs tarihinde kadersel olarak yön değiştirmelerle ilişkili olarak görülen Ay Düğümleri Aslan ve Kova burçlarına geçecekler. Bu geçiş sonrasında, Ay Düğümlerinin uzun vadeli piyasa koşullarını temsil eden gezegenlerle uyumlu açıda olması, yılın ikinci yarısında, yılın ilk yarısına nazaran biraz daha toparlanmış, düzelmiş piyasa koşullarına işaret etmektedir. Ama dikkatli adımlar atılması gereken tarihler yılın ikinci yarısında da mevcuttur.

27 Temmuz’da Güneş-Mars kavuşumunun kesinleşmesinden önceki iki haftalık dönemde piyasalar hareketlenebilir. Hayli enerjik bu dönemde yükseliş görülebilir. Bu tarih itibariyle enerjinin tekrar düşüşe geçmesi, piyasanın çıkış yönündeki heyecanının tekrar azalmasına sebep olabilir. Temmuz ayında altın fiyatlarında da yükseliş ihtimali yüksek gözüküyor.

7 Ağustos’taki Ay tutulması ile 14 Ağustos tarihleri arasında düşüş görülebilir ve bu tarihten sonra tekrar çıkış ihtimali olduğundan alım yapılabilir. 21 Ağustos’taki Güneş tutulması civarında da altına ilgi artabilir. En son Güneş-Mars kavuşumu 2002 Ağustos’una denk geliyor. Bu dönemde altın fiyatlarında minör artış görülüyor.

3 Eylül civarında Merkür ve Mars Aslan burcundaki tutulma derecesini tetikliyor. Altın alışlarında cesur girişimler fiyatları yükseltebilir. Ama unutmamalı ki Merkür Aslan burcunda geriliyor, fiyatlarda beklenmedik gerilemeler ihtimalini güçlendiriyor. 

10 Ekim’de Jüpiter gezegeni Akrep burcuna geçiyor. Jüpiter gezegeni büyüme, gelişme işaretçisidir. Tam tersi, daralma prensibini temsil eden Satürn Akrep burcuna geçişinde altın fiyatlarında düşüş olmuştu. Jüpiter’in Akrep’e geçişi ise altın fiyatlarını yükseltebilir. Gezegenlerin burç değiştirmeleri piyasa koşullarında kısa süreli değişimlere yol açıyor.

7 Kasım’da Akrep burcuna geçen Venüs, 13 Kasım’a kadar Jüpiter ile yakın derecelerde seyrediyor. 7-13 Kasım tarihleri aralığında altın fiyatlarında kısa dönemli yükselme görülebilir. Kavuşumun maksimuma ulaştığı13 Kasım civarında pik yapan fiyatlar, bu tarihte sonra düşüşe geçebilir. 8 Kasım’da kesinleşen Vesta-Uranüs karşıtlığı, bu tarih aralığında piyasada önemli bir düşüşe işaret ediyor olabilir. Karşıtlığın kesinleştiği bu tarihten kısa süre sonrasında alım yapılabilir.

1 Aralık’ta pik noktasına varan Mars-Uranüs karşıtlığı, genel olarak düşüş yönünde etki yaratıyor. Dolayısıyla bu tarih civarında piyasada beklenmedik sert düşüşler görülebilir. 21 Aralık’taki kış solstisi haritası, 2018 yılında ekonomik anlamda önlemlerin daha sıkı tutulacağını gösteriyor. Satürn’ün Oğlak burcuna geçişiyle birlikte ülkelerin ekonomik önlemler alacağı, vergi ve ödemeler konusunda şartları daha sıkı tutacağı, sınırlarını daha iyi kontrol edeceği bir sürecin başlangıcına varıyoruz. ABD astroloji haritasından yola çıkarsak, ekonomik önlemlerin sıkı bir şekilde alınması gerekeceğini öngörebiliriz. 2018-2020 geçişi ABD açısından hayli zorlu olacağa benzer…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder